Önder Özen, beIN Sports 1’de yayınlanan maç sonu programında Galatasaray’ın Atakaş Hatayspor’a 3-0 kaybettiği mücadeleyi yorumladı.

Galatasaray kulübünün kontrat verdiği bir stoper Ozornwafor. Sağ bek stoper oynuyor, orta saha stoper oynuyor ve bir dünya eksik var. Bu şartlar altında forma verilmiyorsa, son derece güvenilmez bulunuyor. Bu kadar güvenilmezse antrenmana da almamak gerekiyor. Genç takımda mutlaka vardır, biraz daha güvenilir biri. Onu Hatay’a götürmek daha mantıklı olabilirdi. Galatasaray’ın son maçlarda çok gol yemesini sadece savunma oyuncularına, onların yetersizliğine veya sadece eksikliğine bağlayamam. Takım savunması diye bir durum var. Galatasaray’ın verdiği pozisyon adedi çok fazla. Bu takım savunmasının yeteri kadarı iyi olmadığını gösteriyor. Bir pozisyon kale önünde biter ama başlangıç yeri kaleden çok daha uzaktadır. Galatasaray’ın takım savunması konusunda sıkıntıları var. Galatasaray bugün hiçbir şeyi iyi yapamadı. Takım savunmanız arızalı olur, bu çok fazla pozisyona girmek adına verilen bir risktir. İnanılmaz oyuna hakim olursanız, yüzde 75 sizde kalır da rakibiniz ara ara çıkar gelir. Galatasaray oyunda belirgin bir üstünlük kuramadığı gibi, kale önünde yeteri kadar fırsat oluşturamadı. Galatasaray ikili mücadelelere hiç girmedi. Rakibine yakın oynamaz mı orta saha! Şampiyonluğa oynuyorsanız birazcık belli etmeniz gerekiyor. Galatasaray’da atletizm ve dinamizm sorunu geçen sezondan beri devam ediyor. Bunu sadece Galatasaray’ın yaş ortalamasıyla izah edemeyiz. Orta sahası Galatasaray’dan daha yüksek yaş ortalaması olan Beşiktaş’ın ezici bir üstünlüğü var rakiplerine karşı. Sanki yeteri kadar antrenman yapmamış gibi. 0-0’da çok durgun olabilirsiniz. Büyük takım maça durgun başlayabilir. Ancak, 1-0’a çok sert bir reaksiyon verir. 2-0’a daha sert bir reaksiyon verir. Rakip 10 kişi kalmış, sert bir reaksiyon verir. 4 tane de oyuncu değişmiş. Sahada en azından bir direnç ortaya koyan bir ya da birkaç oyuncu görürsünüz. Büyük takımlar böyledir. Büyük takımı büyük takım yapan budur. ”

”Galatasaray, her şeye rağmen geride kalan 30 haftada da fizik olarak çok aktif bir takım değildi. Çok dinamik, çok çabuk, hareketli ve fizik olarak rakiplerini ezen, kıran bir takım olmadı. O yüzden ben bu maçta fizik kalitelere bakarak bir değerlendirme yapmayı doğru bulmam. Zaten fiziğe dayalı bir futbol oynamıyor Galatasaray. Neye dayalı oynadığına dair çeşitli fikirler ortaya atılabilir. Maçı bir izle, takip et desen Galatasaray’ın bir sonraki rakibi Karagümrük’ün gözlemcisine, Galatasaray’ı tarif etmekte çok zorlanır. Galatasaray ne takım savunması yapıyor sorusuna Karagümrük gözlemcisi net cevap bulamaz, nasıl hücum ediyor sorusuna bir cevap bulamaz. Karagümrük Teknik Direktörü, gözlemcisinin raporundan memnun olmayacak ama kendisi de izleyip raporu anlayışla karşılayacaktır. Anlatmak istediğim şey şu, bugün fiziksel olarak dirençsizdi Galatasaray. Zaten bu sezon genelinde Galatasaray’ın fizik olarak efor sarf ettiği maç görmedik. İyi oynamak başka ama fizik olarak yok. Fizik olarak etkin olmak, direnç koymak, yüksek tempoda oynamak sonuç getirmez ama Galatasaray efor, çabayla tarif ettiğimiz bir takım değil. 3-0 fizik eksiklik nedeniyle olmadı. Sağ bek başlayan Şener, stoper oldu. Gedson stoper, ikinci devre orta saha. Orta saha başlayan Ömer sol bek. O kadar çok şey değişti ki ikinci yarı… Bazen bu olur ama bu maç hazırlığınızın harikulade olduğunu gösterir. Ortaya çıkan performansların da çok etkili olmadığını gösterir. Bugün Galatasaray için sezonun en kötü günüydü. Sadece fizik olarak değil, teknik, zihinsel ve taktik olarak da. Şampiyonluğa oynayan bir takım görüntüsünde değildiler. Bazen 3-0 değil 5-0 da kaybedersiniz ama şampiyonluğa oynayan bir takımda duruş, tavır, direnç, didinme olur. Kalite koyamadığınız zaman da sahada bari didişirsiniz.