Galatasaray Başkanı Burak Elmas, 2021/22 sezonu MHK Hakem Semineri’ne katılımının ardından basın mensuplarına transferle ilgili açıklama yaptı.

“Biz başından beri çok samimi bir şekilde kişilerle değil çözümlerle uğraşacağımızı söyledik. Bugün özellikle hakem seminerine geldim. Çünkü, burada şikayet ettiğimiz konularda çözüm önerisinin bir parçası olmamız lazım. Rekabetin sahaya inmesi ve kuralların kamuoyuna açıklanması için sorumluluğumuz var. Bugün geldik. El uzatmazsanız çözüm gelmez. Biz Galatasaray olarak diğer kulüplerle de beraber buraya konuşarak geldik. Artık Türkiye’yi gerecek bir kaos sezonu daha istemiyoruz. Futbolun her alanında sahada, cezalarda, her yerde her takıma eşit adalet istiyoruz. Tüm takımların adaletini de kendi hakkımız gibi görerek rekabet sahada olsun istiyoruz. İyi olan kazansın. Galatasaray’ın geçmişten gelen önemli bir misyonu var. Bu misyon nedeniyle futbolun tüm paydaşlarıyla görüşüp, çözüm önerileri getirip, bu çözümler için irade göstereceğiz. Biz 1 senelik, Galatasaray’ın 4-5 sene sonra hak ettiği yerlerde olabileceği bir sistemin peşindeyiz. Uzun vadeli kontratlar, belli yaşın altındaki genç oyuncular, Galatasaray’a katkısı olacak oyuncuları istiyoruz. İnce eleyip sık dokumak istiyoruz. Bir takım önemli eksiklerimizi giderdik. Ana hedef, kuvvetli bir 11 kurarak bu 11’in her sene yüzde 30-40’ını değiştirme değil. Kulübede katkı yapacak oyuncular, yabancı takımlara transfer olacak oyuncular istiyoruz. Bir takımın her sene yüzde 30-40’ını değiştirirseniz o takımın devamlılığı, sistemsel olarak başarısı söz konusu olmaz. Amacımız bu.”

“Futbolda bir sistem kurmak istiyoruz. Türkiye’ye önderlik yapacak ciddi adımlarımız var. Uygulama safhasına geçmek üzereyiz. Pilot takım çalışmalarımız var. Türkiye’de 2, yurt dışındaki 2 kulüple görüşüyoruz. Bunların 1’i bitmek üzere. Kontratları yapmak üzereyiz. Bunu doğru yapmak istiyoruz. Geçmişte yaptık ama başarılı olmadı. Bu ciddi ilgi isteyen bir konu. Baştan her şeyi planlayarak gidiyoruz. “Sadece Morutan ile ilgili değil. Birçok oyuncuyla ilgili menajer bazlı pazarlama aktiviteleri yapılıyor. Bu bizim dışımızda. Esprili bir sohbetimiz oldu. Cumartesi gecesi geç saatlere kadar Fatih Hoca’yla beraberdik. O bana sordu. Ben de ona sordum. Çocuklarımız ‘Morutan oldu mu, var mı böyle bir şey’ diye bize mesaj attılar. Böyle bir şey yok. Resmi hiçbir teklif yok. Böyle bir görüşme olmadı. Bu menajerlerin, özellikle bazı menajerlerin, yaratmaya çalıştığı bizleri zorlama oyununa biz gelmeyeceğiz. Biz istediğimiz oyuncunun kulübü ve menajeriyle direkt görüşüyoruz. Aracı kullanmıyoruz. Şükür herhalde konuşacak lisanımız var. Bu menajerlerin taraftarların duygularıyla oynayarak, oyuncuların fiyatlarını yükseltmek veya yönetimleri bir oyuncu alma mecburiyetine sokma çabasına biz pabuç bırakmayacağız. Stratejimiz var. O stratejimizi uyguluyoruz. Morutan ile ilgili resmi teklif, yazışma, görüşme olmadı. Olmayacak. Halil Dervişoğlu’nun kulübüyle görüştüm. Ben şöyle bir karar aldım. Tüm kulüpler ve oyuncularıyla aracı kullanmadan görüşüyorum. Halil Dervişoğlu da bunlardan bir tanesi. Birkaç oyuncu daha var. Kulübü önümüzdeki sezon için bir karar vermedi henüz. Karar verince tekrar görüşeceğiz. Falcao ve Feghouli ile konuştum, görüştüm. Çok güzel hizmetleri oldu. Fakat bu ücret yapısıyla, bu maliyetle Galatasaray’ın yeni finansal yapılanması çerçevesinde ücretlerini ödememiz mümkün değil. Kulüp bulmalarını rica ettim. Umarım onlar da nezaketimize karşılık vererek kısa süre içerisinde kendilerine birer kulüp bulurlar. Bir Galatasaraylı olarak iyi ilişkilerle yollarımızı ayırırız. Kadroda maliyet nedeniyle ikisini de düşünmüyoruz. Bu yönetim kurulu kararıdır. Fatih Hocamızın teknik kararları ayrı olabilir. Biraz bekleyelim görelim. Ona göre hareket ederiz