Transfer dönemine, maaş bütçesinin tepesinde yer alan 4 isimle yollarını ayırma hedefiyle başlayan Galatasaray, bu operasyondan beklediği sonucu alamadı.

Burak Elmas o gün düzenlediği basın toplantısında, “Mevcut kontratlarımız futbol ailesi gideri 590 Milyon TL. Bunun dışında da mevcut futbol takımımızın %48’ini 4 oyuncumuza maaş olarak ödüyoruz.” demiş ve daha sonraki açıklamalarında da Falcao, Feghouli, Babel ve Diagne ile yollarını ayırmak istediklerini dile getirmişti.

Galatasaray, bonuslar harici net 5 milyon euro maaş alan Falcao ile 3 milyon euro tazminat ödeyerek yollarını ayırdı ve buradan 2 milyon euro (19.7 milyon Türk Lirası) tasarruf sağladı. 3.85 milyon euro maaş alan ve sözleşmesinin son sezonundaki Sofiane Feghouli, gelen teklifleri geri çevirdi ve sözleşmesinde indirime de yanaşmadı. Feghouli’ye gelen teklifler de bu maaş rakamının çok uzağında kaldı. Sarı kırmızılıların, Cezayirli futbolcu karşısında eli kolu bağlı. Galatasaray’ın göndermeyi düşündüğü bir diğer oyuncu Mbaye Diagne ise Mustafa Muhammed’in formsuzluğu ve beklenen transfer teklifleri gelmemesi nedeniyle kaldı. Sezon başında Galatasaray’ın en formda ismi olan ve Fatih Terim tarafından ilk 11’e yazılan Diagne, uzun bir süre İngiltere’de kulüp aramış ancak bulamamıştı. Galatasaray, 2 yıllık sözleşmesi kalan Mbaye Diagne’ye 2.4 milyon euro maaş ödeyecek. Galatasaray’ın göndermeye yakın olduğu isimse Ryan Babel. Eski kulübü Kasımpaşa’ya gitmesi beklenen 34 yaşındaki Hollandalı oyuncunun maaşı 2.5 milyon euro. Masadaki formül, bu maaşın 1.5 milyon euro kadar olan kısmını Kasımpaşa’nın ödemesi ve kalanını Galatasaray’ın karşılaması. Galatasaray, daha az ödeme için son ana kadar zorlamayı planlıyor.