Bir dönem Galatasaray forması terleten forvet oyuncusu Eren Derdiyok, beIN Sports’a özel açıklamalarda bulundu ve sarı-kırmızılı takımdaki ayrılık sürecine de değindi. İşte 33 yaşındaki forvetin sözleri…

17 yaşındayken Basel altyapısından davet aldım. Futbolcu olacağımın garantisi olmadığı için ailemin desteğiyle işe girmiştim. İşten idmana, idmana eve… 6 ayım böyle geçti. Altyapıda yaptığım sıçramayla A takıma çağırıldım. 6 ay içerisinde profesyonel oldum, ben de bu kadar hızlı olmasını beklemiyordum. 1 yıl önce kenardan sahadaki oyunculara top veriyordum ve sonra kendimi sahada buldum. Tam da hayal ettiğim gibi bir çıkış olmuştu. Leverkusen’e ilk gittiğimde Galatasaray’la hazırlık maçı yapmıştık, çok iyi oynamıştım. 2008 yılında, Adnan Polat’la Basel’e geldiğinde konuşmuştuk. Orada ‘Galatasaray’da oynamak herkese nasip olmaz.’ açıklamam olmuştu. Gel, seni büyük forvet yapalım.’ demişlerdi. Ben ise Avrupa liglerinde kendimi yetiştirip hazır bir futbolcu olarak Galatasaray’a gelmek istedim. Genç futbolcu olarak gelip, beklentiyi karşılayamazsam hem kulüp için hem de benim için üzücü olurdu.”

”İlk yılımda iyi bir çıkış yakalamıştım, ilk 5 hafta goller attım ve çok iyi gidiyordum. Futbolda çıkışlar olduğu gibi düşüşler de olabiliyor. Fatih Hoca’nın gelişiyle ise takım artık sahaya çok daha farklı çıkmaya başladı. Çok güzel tecrübeler edindim, harika maçlar çıkardık. Hem yönetime hem de Fatih Hoca’ya çok teşekkür ediyorum. Galatasaray’dan böyle ayrılmak istemezdim. Futbolda farklı kararlar verilebiliyor, futbolcular olarak buna saygı göstermemiz lazım. Pakhtakor’da forma giymemdeki en büyük etken Şota’ydı. Çok güzel tecrübeler yaşadım, 3 kupa birden aldık. Asya Şampiyonlar Ligi’nde başarılı maçlar çıkardık. Şu an ise serbest durumdayım ve her türlü teklife açığım.”