Süper Lig’de ilk yarı sona ererken, Galatasaray 20 maçta topladığı 39 puanla zirvenin 5 puan gerisinde kaldı. Tek hedefi şampiyonluk olan ve buna göre hesaplar yapan Galatasaray, ilk devrede 12 galibiyet, 3 beraberlik ve 5 mağlubiyet aldı. Bu 5 mağlubiyete yakından bakıldığında 3 maçta 90 artılarda gol yendiği göze çarpıyor. Kalan 2 mağlubiyetten 1’i Kasımpaşa’ya karşı, diğeriyse 10 kişi kalınan Beşiktaş derbisi oldu.

Galatasaray’ın tüm zaferlerinde ‘KONSANTRASYON‘ önemli bir yer tutmuştur ve konsantrasyonu 90 dakika tutmak işin anahtarıdır. Süper Lig’in ilk devresinden çıkacak en büyük ders 90 dakika konsantrasyon oldu. İşte Galatasaray’ın ilk devrede puan kaybı yaşadığı maçların analizi:

Fenerbahçe Derbisi

Ali Sami Yen’de oynanan derbiden sadece 48 saat önce Galatasaray, Hajduk Split ile Avrupa maçına çıktı. Oradan dönüp Glasgow Rangers deplasmanına gitti. Bıraktığımız 2 puan kaybının altında yaşanan kadro derinliği problemi olduğunu düşünebiliriz.

Kasımpaşa 

Kasımpaşa maçı, Galatasaray’ın çok uzun ve yorucu bir fikstürün son ayağıydı. Şöyle hatırlatalım 17 Eylül’de Bakü’de Neftçi ile başlamış, ardından Başakşehir, Hajduk, Fenerbahçe, Rangers derken Kasımpaşa deplasmanına gelmiştik. Sadece 17 güne 6 maç sıkışmıştı ve dar kadroyla burada sorun yaşıyorduk. Kasımpaşa ise daha dinlenmiş olarak çıktı bu maça. 45’te yediğimiz bu gole bir türlü cevap veremedik.

Kayserispor

Burada bıraktığımız 2 puana hayıflanmamak elde değil. Kayseri’de Muğdat 62’de kırmızı kartla ihraç edildi. Diagne ile 63’te öne geçtik. 71’de Gustavo Campanharo’nun golüyle Kayseri eşitliği sağladı.

Karagümrük

Karagümrük karşısında 3 puana oynarken, savunmadaki dikkatsizlikler nedeniyle mağlup olduk. 90+11’de yediğimiz gol sinirleri bozdu. Elbette, bu maçın hakemi Mustafa Öğretmenoğlu da kayıpta önemli bir etkendi.

Antalyaspor

Antalyaspor’a karşı kaybettiğimiz 2 puanda 2 faktör öne çıktı. Emre Klınç’ın 51’de gördüğü kırmızı kart ve 90 dakika 11 oyuncusuyla kapanan Antalyaspor’a karşı bir türlü kreatif işler yapan bir oyuncu bulamamak.

Konyaspor

2 kez geriye düşüp 2 kez geri geldikten sonra galibiyete oynuyorduk. 82’de Luyindama’nın hatası bize pahalıya patladı. 90+2’de Kravets’ten yediğimiz gol, kopmamıza neden oldu.

Beşiktaş

Beşiktaş karşısında İmparator’un tüm planları işliyordu, oyun yavaş yavaş Galatasaray’a dönüyordu. Mbaye Diagne’nin dikkatsiz hareketi ve gördüğü kırmızı kart, tüm emekleri boşa çıkardı.